Logo GenDocs.ru

Поиск по сайту:  

Загрузка...

Презентация Опыление + конспект урока (на укр. языке) - файл Урок.doc


Презентация Опыление + конспект урока (на укр. языке)
скачать (2733.4 kb.)

Доступные файлы (2):

запилення ПРЕЗЕНТАЦИЯ.ppt2749kb.06.04.2008 20:49скачать
Урок.doc249kb.07.04.2008 08:20скачать

Урок.doc

Урок № 5

Тема: Запилення у квіткових рослин

Мета : Сформувати знання про особливості, види та біологічне значення процесу запилення у насінних рослин.
Завдання(освітні):

  1. Ознайомити учнів з процесом запилення, що є етапом в циклі розвитку рослини;

  2. Охарактеризувати різні способи запилення у рослин;

  3. Розглянути пристосування рослин до різних способів запилення, що виникли в ході еволюції;

  4. Дати уявлення про штучне запилення як особливий вид запилення, його роль і значення;

  5. Показати значення запилення в житті рослин.


Обладнання: таблиці «Будова квітки», «Запилення квітів комахами» «Вітрозапильні рослини», кольорові картки(трьох кольорів) на кожну парту з написами «самозапилення», «вітрозапилення», «комахозапилення», картки із завданням на кожну парту
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

^

Хід уроку


Діяльність вчителя

Діяльність учня

  1. Організаційний момент




  1. Актуалізація опорних знань

    1. Дайте визначення поняттю «суцвіття».




    1. У чому полягає біологічне значення суцвіття?


    1. Давайте згадаємо будову квітки. Які основні частини квітки?

    2. Покажіть на таблиці елементи будови маточки.




    1. Что развивается из зав’язі маточки?

    2. Покажіть на таблиці елементи будови тичинки.

    3. Що спільного між маточкою і тичинкою?



    1. Що таке статеве розмноження? Яка роль у ньому квітки?




Відповідь:

Суцвіття – це група квіток, що розташовані на одній осі в певному порядку

Дрібні квітки, «економлять матеріал» рослини, зібрані суцвіття добре помітні для комах-запилювчів і краще вловлюють пилок з повітря, це сприяє утворенню більшої кількості плодів.

Основні елементи квітки це оцвітина, маточка і тичинка.

Учень показує і називає: приймачка, стовпчик, зав’язь: пилковхід, стінки зав’язі, зародковий мішок, насінний зачаток.

З зав’язі розвивається плід.

Учень показує і називає: тичинкова нитка, пиляк, гніздо, стінка, пилкові зерна.

Маточка і тичинка містять статеві клітини (пилкове зерно і насінний зачаток), і тому виконують функцію розмноження.

Статтєве розмноження – це розмноження статевими клітинами, що зливаються і утворюють зиготу.


  1. ^ Мотивація пізнавальної діяльності


Отже ми встановили, що квітка має статеві клітини, тобто є органом… статевого розмноження.

Кожна квітка зацвітає в певну пору року,. Яким же чином пилок потрапляє у зав’язь? За допомогою чого відбувається запліднення? Як пристосована для цього квітка?

Відповісти на питання можливо за допомогою віршу - підказки:
Цветок всю ночь готовит мед,

Пчелу-сластену в гости ждет.

Бери, мол, но как другу,

Мне окажи услугу.

Пыльцу мучную эту

Перенеси соседу.

Пчела несет ее, и вот –

Цветок увял и зреет плод.

Н.Рыленков
Про який процес іде мова?

З квітки утворюються плоди, але щоб це відбулося потрібно щоб відбулося запилення, а потім запліднення.

Наша задача сьогодні – ознайомитися з процесом запилення, його видами, з'ясувати особливості комахо- і вітрозапильних рослин і сформувати знання про штучне запилення і його значення



^ Учні здогадуються що відбувається запилення квітки.

  1. Вивчення нового матеріалу


Слово «запилення» багатьом знайомо. Коли ми бачимо комаху на квітці, кажемо: «Вона його запилює». А що ж таке запилення?

Розрізняють запилення двох видів – штучне і природне. Штучне проводиться людиною, природне відбувається без втручання. Існує два типи природного запилення — самозапилення й перехресне запилення. Перехресне запилення здійснюється за допомогою комах, птахів, вітру, води тощо. Тобто квіткові рослини в процесі довгої еволюції виробили різноманітні пристосування для ефективного запилення

^ На дошці записують схему
Типи запилення

Штучне Природне
самозапилення перехресне
1)вітром (анегамія)

2)комахами (ентогамія)

3)водою (гідрогамія)

4)птахами (орнітогамія)
Розглянемо кожен тип запилення

(Таблиця)

Приклади – ячмінь, картопля, рис, горох, квасоля, фіалка. Такий тип запилення можливий тільки у двостатевих квітках. Найчастіше в рослинах самозапилення відбувається ще до розкриття квітки, тобто в бутоні. Коли бутон розкривається, запилення вже відбулося.


(Таблиця)
Приклади – більшість рослин – наприклад всі плодові дерева: вишня, яблуня, груша, квіти ромашки бузку, смородини, соняшнику тощо.


Роздивимось різні типи перехресного запилення і пристосування квітів до нього.

^ Під час заповнення вчитель розповідає про кожний тип

Більшість квіткових рослин, важливих для людини, пристосована до запилення комахами.

Кожен вид комах віддає перевагу певному кольору. Так, бджіл притягують сині та фіолетові квітки, жовтих вони майже не помічають, а червоні їх навіть відлякують. Яскраво-червоні квітки притягують метеликів. Нічні метелики залюбки відвідують білі та блідо-жовті квітки.


^ Учні записують визначення в зошит

Запилення — процес перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки.


Учні записують схему у зошит


Самозапилення – це тип природного запилення, при якому відбувається перенесення пилку з тичинки на приймачку маточки тієї ж самої квітки
Переваги самозапилення:

  1. Не залежить від зовнішніх факторів;

  2. Надійне, коли представники на великій відстані.

Недоліки

  1. У потомства проявляються ознаки тільки одного організму

  2. Зменшення життєздатності нащадків – важко пристосуватися.

Перепони для запилення

  1. Неодночасне дозрівання пиляків і приймачки маточки

  2. Утворення одностаттєвих квіток


Перехресне запилення – тип природного запилення, при якому пилок з тичинки однієї квітки потрапляє на приймачку іншої квітки.

Переваги перехресного запилення:

  1. Нащадки мають більш різноманітну спадковість, що допомагає краще пристосуватися;

Недоліки

  1. Відбувається за рахунок зовнішніх факторів (вітер, вода, тварини)

  2. Запилення не може відбутися якщо квітки на дуже великій відстані.


Учні разом з вчителем заповнюють таблицю

Особливості різних типів перехресного запилення

frame1


У рослин, що запилюються комахами, яскраві, добре помітні квітки, які часто зібрані в суцвіття. Вони мають привабливий запах і містять солодкий сік — нектар. Квітки багатьох рослин найактивніше видихають аромат під час льоту комах-запилювачів. Так, петунія і жимолость, котрі запилюються нічними метеликами, вдень пахнуть дуже слабо. Навпаки, квітки рослин, які запилюються бджолами або денними метеликами (яблуня, груша), перестають видихати запах при заході сонця. Губоцвіті запилюються комахами. В квітку комаха вільно заповзає, а от назад виповзти не може — не пускає губа. І тоді комаха рухається у квітці, стараючись виповзти з капкану. Пилок струшується від рухів комахи, і так здійснюються процеси запилення.

У деяких водних рослин запилення відбувається під водою.

В цьому випадку вода переносить пилок від однієї рослини до іншої.

Квітки злаків, що запилюються вітром, іноді під час цвітіння на­хиляються під кутом від 40 до 80 градусів до осі суцвіття. Це сприяє вільному виходу та перенесенню пилку.
Часто людина свідомо переносить пилок з тичинок на приймоч­ку маточки. Таке запилення називають штучним. Наприклад, для підвищення врожайності жита застосовують додаткове штучне за­пилення. Ним послуговуються для виведення нових сортів рослин. Для цього вчені-селекціонери штучно переносять пилок з тичинок одного сорту рослин на маточки квітів іншого сорту. Це називається штучним запиленням


Штучне запилення можливе як самозапилення так і перехресне. Людина може запилювати перехресно самозипилювані квітки наприклад томату, картоплі тощо для виведення нових сортів. соняшник запилюють у холодну погоду, кукурудзу запилюють штучно у безвітряну погоду , бо осипається пилок.

Як вважаєте який тип запилення у соняшника і кукурудзи?

Висновок: штучне запилення використовується при несприятливих кліматичних умовах під час цвітіння, коли природне перенесення пилку вітром чи комахами ускладнено, або для виведення нових сортів рослин.



^ Учні разом з вчителем заповнюють таблицю


Штучне запилення – це запилення, що здійснює людина с метою підвищення врожайності, та виведення нових сортів.

Відповідь:

У соняшника – комахозапильна, а кукурудза – вітрозапильна рослина
Використовується, коли природне запилення ускладнюється, чи для виведення нових сортів.

  1. ^ Закріплення набутих знань


Учням на кожну пару роздають картку зі завданням і 3 кольорових картки. учні виконують завдання 5-7 хвилин

Після виконання завдання вчитель прохає підняти певну картку-відповідь на перше запитання (у всіх відповідь однакова), так само на друге і на третє. Обговорюють приклади запитань. На четверте запитання відповідь обґрунтовують учні з кожного варіанту.


Повернемося до віршу Н.Риленкова, який був епіграфом нашого уроку
Знайдіть помилку у ньому

Який тип запилення описаний



Учні працюють із запитаннями і картками.

Порядок відповідей:

  1. вітрозапилення

  2. самозапилення

  3. комахозапилення


Роблять висновок:

За особливостями квітки можна встановити тип запилення. штучне запилення дуже важливо для людини.
Відповіді:

Квітка готує нектар і пилок, а не мед.

Перехресний тип запилення (комахами)

  1. Інструктаж з домашнього завдання


Прочитати § 36, відповісти на запитання 1-5.












Скачать файл (2733.4 kb.)

Поиск по сайту:  

© gendocs.ru
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации