Logo GenDocs.ru

Поиск по сайту:  

Загрузка...

Конспекты уроков этики в 5 классе - файл 1.docx


Конспекты уроков этики в 5 классе
скачать (56.4 kb.)

Доступные файлы (1):

1.docx57kb.17.11.2011 05:40скачать

содержание
Загрузка...

1.docx

Реклама MarketGid:
Загрузка...
Міністерство освіти і науки України

КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


План – конспект уроку №1

З Етики в 5 класі ЗОСШ № 26

на тему: «Які правила визначають життя людей у суспільстві»


виконала:

студентка IV курсу

групи МХК – 07

Савицька С.Ю.

Перевірила :

Методист-

Батрак С.А.

Вчитель-предметник-

Левченко В.І.


Кривий Ріг

2011



Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

  • Дидактична: сформувати у учнів уявлення про поняття « звичай», «традиція», «закон», «громадянство».

  • Розвиваюча: розвивати почуття причетності, безпосередньої участі у житті в суспільстві.

  • Виховна: виховувати повагу до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до гідності і прав людини.

Міжпредметні зв’язки: література, образотворче мистецтво.

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, папір А4, олівці, фломастери, крейда, висловлювання великих людей, різнокольорові картки.


План уроку

І. Організаційний момент:

1. превірка присутності учнів на уроці

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання ( питання)

2. Дидактична гра «По одному реченню»

ІІІ. Вступна частина:

  1. Мотивація учбової діяльності

  2. Представлення теми уроку

ІV. Основна частина:

  1. Сприйняття нової теми

V. Заключна частина:

1. осмислення й систематизація знань

2. підсумок уроку

VI. Повідомлення домашнього завдання


Логіка розкриття теми.

  • Люди іноді порушують правила етикету і норми моралі

  • Порушення цих норм призводить до виникнення конфліктних ситуацій, до загострення міжособистісних стосунків

  • 

  • Люди повинні вміти попереджати конфліктні ситуації або гідно з них виходити

  • За порушення закону (норм права) можна бути покараним судом, за порушення норм моралі тільки людина може сама себе засудити. Коли ми порушуємо деякі норми моралі, суд нас покарати не може

  • Той закон гарний, який має моральну основу і сворений для людей

  • Кожна людина має обов’язки і права

  • Права мають усі, але вони існують доти, доки їх поважають інші

  • Конституція України є Основним Законом нашої держави

  • Традиції, звичаї, мораль, закон захищають права людей і вимагають від усіх поважати права і гідність кожного.

Основні поняття: « звичай», «традиція», «закон», «громадянство».

Хід уроку.

    1. Бліц-опитування (за кожну вірну відповідь дається картка. Взалежності від кращого розкриття питання – колір картки: червона – жовта – зелена – синя.):

  1. Що таке доброзичливість?

  2. Яку роль для українців відіграє звичай доброзичливості?

  3. В чому проявляється любов до рідної землі?

  4. Як треба ставитись до звичаїв інших народів?

  5. Яких правил має дотримуватись гість?

    1. Дидактична гра.

Правила гри: вчитель об’єднує учнів у дві команди по 5-6 учасників і пропонує відповісти на питання по вивченому матеріалу. Для відповіді на питання команди вибирають по одному учаснику, котрий повинен вигадати по 1 реченню, продовжуючи розповідь один одного, щоб відповісти на поставлене запитання. Переможцем стає учасник, чиє речення буде останнім. Кількість питань має відповідати кількості учасників кожної команди.

Пропоную вам розглянути малюнок на стр. 107 і прочитати ситуацію з Богданом, Павлом і Олесею:

-    Богдане, - спитала Олеся, - чому це ти такий невихований? Павло хотів з тобою привітатися, а ти відвернувся та ще й удаєш, ніби його не бачиш.
-    З якого дива я маю з ним вітатися, коли він ще минулого тижня взяв у мене комп'ютерну гру й не віддає, - не приховуючи роздратування, відповів Богдан. - Я вже тричі йому нагадував. І не буду з ним вітатися, аж поки не поверне!

^ Завдання до дітей. Прочитавши текст прошу відповісти вас на питання:


Яку норму етикету порушив Богдан?

Чому він це зробив?

Чи порушив хлопчик моральні правила? Якщо так, то які саме?

Якби ви поводилися на місці Богдана в такій ситуації? (це питання є зав’язкою етичного діалогу).


Ви, напевно, погодитеся, що Богдан у наведеній вище ситуації порушив норму етикету, яка вимагає від нас вітатися зі знайомими під час зустрічі. Ви пам'ятаєте, що ця норма етикету ґрунтується на давній традиції: показувати іншій людині відкриту долоню, демонструючи відвертість і мирні наміри. Цю норму етикету пов'язано з моральними правилами, які вимагають від нас поважати й інших людей. Відмова від привітання означає порушення цих правил, неприхований вияв зневаги до інших.
Традиції та звичаї спілкування, закріплені в правилах етикету, є надбанням багатьох поколінь людей. Дотримуючись їх, ми чинимо «як усі», так само, як чинили наші діди-прадіди, як чинять наші сусіди чи знайомі.


А скажіть будь ласка, у ситуації, що її розглядали на початку уроку, Богдан порушив правила етикету й моралі. Які наслідки може мати для нього така поведінка? Які інші методи впливу на Павла можна запропонувати Богданові?

А ви змогли б відмовити, якби вас чемно попросили?

Пропоную вам записати у зошиті початок речення. Ваша задача написати продовження, і потім я запитаю декількох учнів на власний розсуд:

«Традиції, звичаї та моральні правила допомагають людині...»

«Порушення традицій, звичаїв та моральних правил призводить до ...»


Прочитайте, будь ласка, наступні висловлювання і спробуйте пояснити їх значення:

«Закон, який живе в нас, називається совістю. Совість є, власне, пристосування наших учинків до цього закону.»

І. Кант

«Закон не только наказывает, но и предупреждает»

А.С. Пушкин

«Общая распространенность обычая превращает его в закон»

М. Рафаэль, фр. Мыслитель ХVI в.

Закон и справедливость - две вещи, которые Бог соединил, а человек разъединил.

К. Колтон

Пропоную вашій увазі оповідання «Колишні сусіди» для осмислення і подальшого аналізування, тому слухаємо уважно і навіть можете робіти собі заміточки у зошиті:


Вітя і Сашко дружили з двох років. Їхні батьки одночасно одержали квартири і стали сусідами. Хлопчики разом ходили в дитячий садок, а от у школи пішли різні. Але вони продовжували зустрічатися, ходили один до одного на дні народження і навіть знали однокласників кожного з них. Але одного разу Вітя побачив, як Сашко, якому нещодавно виповнилося 11 років, штовхав і бив хлопчика, який жив у сусідньому підїзді. Коли Вітя підійшов, він крикнув Сашкові, щоб той зупинився. Але Сашко відповів, що це не його розуму справа, адже Женька сам винен, тому що обіцяв помінятися з ним марками, а тепер відмовляється це робити. Вітя міцно схопив Сашка за курточку так, що від неї 

відірвався рукав. Сашко злякався, що мама його буде лаяти за зіпсовану куртку, і припинив бійку. Після цього хлопчики не дружать.


До вас тепер питання по цьому тексту:

Чи згодні ви з назвою розповіді? Яку б ви запропонували назву? (колишні друзі)

Чиє поводження вам не сподобалося?

Які норми порушив Сашко?

Чи правильно вчинив Вітя?

(Приблизні відповіді: відповідаючи на питання учні доходять висновку, що Сашко порушив не тільки моральні правила, але й норми права, тобто закон. Але через те, що він не повнолітній, за нього несуть відповідальність батьки. Вітя теж почав битися, але він захищав людську гідність більш слабкого Женьки. Женька ж теж виявився порушником моральних правил, тому що пообіцяв і не дотримав слова. Але норм права він не порушував.)

А що, на вашу думку, краще: порушити норми моралі чи норми права? (кульмінація етичного діалогу)


А зараз, попрошу вас - прочитайте притчу й обміркуйте всім класом. Як, на думку автора, виникають закони? Навіщо вони потрібні людям? Чи пов'язані між собою мораль і закон? Чи праві ті, хто твердить: «Якщо людина дотримується моралі, вона ніколи не порушить закон»?
Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, - казав цар, - коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому ніяких доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки - і лише потім, по цих стежках зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», по яких людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах».

(учні роблять висновок, що той закон гарний, який має моральну основу, тобто створений для людей).


Запишіть до свого зошиту і запам’ятайте терміни, які ми на протязі уроку розглядали. Може хтось перелічить їх і дасть невелике пояснення?


^ Звичай - загальноприйнятий порядок, правила, які здавна існують у житті народу, наприклад порядок відзначення яких-небудь подій, свят.

Традиція - звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в покоління.
^ Норма права - встановлене державою загальноприйняте правило поведінки людей.

Закон - документ, у якому держава записує норми права.
Наведіть приклади традицій вашої сім'ї, вашої школи або населеного пункту, де ви живете. Як вони пов'язані з моральними правилами? Що означає вислів «поважати традиції»? Що таке закон? Чому люди повинні поважати закони?




А тепер розділимося на групи і словесно намалюємо місто, у якому люди забули слова, що позначають обов’язки, але нам, для того щоб не забути, потрібно швиденько, на сторінках формату А4 зобразити схематично свою розповідь.


Добре. Основним законом нашої держави є Конституція України. Обов’язком кожного є не зазіхати на права і свободи, честь і достоїнство інших людей.(вчитель перераховує декілька положень)

Як ви вважаєте, навіщо вводяться такі обмеження?

Чи можна сказати, що традиції, і звичаї, і мораль, і закон захищають права людей і вимагають від усіх поважати права і гідність кожної людини?

( міркування учнів стосовно цього питання є розв’язкою етичного діалогу)


Оцінювання.

Творче домашнє завдання: складіть міні-твір «Мої обов’язки в сім’ї» або «Традиції і звичаї моєї родини».


Батрак С.А.


_________________________

( підпис)



Міністерство освіти і науки України

^ КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


План – конспект уроку №2

З Етики в 5 класі ЗОСШ № 26

на тему: «Що означає бути громадянином своєї держави»


виконала:

студентка IV курсу

групи МХК – 07

Савицька С.Ю.

Перевірила:

Методист-

Батрак С.А.

Вчитель-предметник-

Левченко В.І.


Кривий Ріг

2011



Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

  • Дидактична: сформувати у учнів уявлення про поняття «громадянин», «громадянський обов’язок».

  • Розвиваюча: розвивати відчуття відповідальності, гордості, що ми громадяни України

  • Виховна: виховувати повагу до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до прав людини.

Міжпредметні зв’язки: література

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.


План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина.

V. Заключна частина.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Логіка розкриття теми.

  • Коли людина бере участь у подіях, пов’язаних з життям країни, вона є її громадянином, і про це потрібно пам’ятати завжди

  • Бути сином або дочкою своєї країни означає робити все для її процвітання

  • Бути громадянином означає відповідальним за долю країни

  • Під громадянськістю розуміється уміння берегти свою країну

  • Кожна людина забов’язана виконувати свій громадянський обов’язок

  • У громадян України є обов’язок любити країну, захищати її, поважати її символи, культуру, мову, традиції

  • Справжній громадянин наділений не тільки громадянськими якостями, але й громадянськими почуттями: почуттям любові, відповідальності, причетності, гордості за свою країну, провини

  • П’ятикласники можуть теж виконати свій громадський обов’язок: берегти природу, шанувати традиції, символи, культуру та ін.

  • Не обов’язково бути дорослим, щоб виявити свої громадські почуття.



Основні поняття: «громадський обов’язок», «громадянство», «громадянські почуття».

Хід уроку.

ІІ. Бліц-опитування (за кожну вірну відповідь дається картка. В залежності від кращого розкриття питання – колір картки: червона – жовта – зелена – синя.):

  1. Що ми вивчали на минулому уроці?

  2. Чи можна сказати, що і традиції, і звичаї, і мораль, і закон захищають права людей і вимагають від усіх поважати права і гідність кожного?

  3. Що таке закон?

  4. Як ви розумієте поняття «Традиція»?

  5. Як ви поясните термін «Звичай»?

  6. Чим відрізняється звичай і традиція?

  7. Які існують закони?

ІІІ. Розглянути прикріплені на дошці картки (фото А4) з зображенням символів України (розібравшись у державних символах, діти згадують традиції, пов’язані з ними).

Діалогічна бесіда.

Учитель: «Скажіть, коли ви берете участь у подіях, присвячених життю нашої країни, чи замислюєтесь ви над тим, що ви громадянин України?» (це є зав’язкою етичного діалогу).

Після міркувань дітей звучить навідне питання: «А чи завжди пам’ятаєте про це? А про те, що ви є сином чи дочкою своєї країни потрібно пам’ятати? Чому?». Діти, за допомогою навідних питань у процесі бесіди, мають дійти висновку, що людина має завжди пам’ятати про своє громадянство, а отже зобов'язана зробити все для процвітання своєї громади.

Учитель: «Запишіть до зошита, що громадянин – це відповідальна людина за долю країни, а громадянськість – уміння берегти свою країну. Доповніть ці визначення з підручника стр. 113.

IV. Вправа «Мікрофон». Давайте візьмемо до рук дитячий мікрофон, уявимо себе кореспондентами газети, яка проводить опитування серед населення на тему: «Чи вважаєте Ви себе громадянином України?». Будь-ласка, розділіться по двоє і візьміть один у одного інтерв’ю. Використовуйте навідні, спонукаючі питання, а потім 1-2 учні на мій вибір вийдуть до дошки і продемонструють процес і результати опитування. На це завдання дається 8 хвилин.

Робота з оповіданням. Прослухайте оповідання В.Сухомлинського «Людина, що буде вічно ходити по своїй землі і вічно дивитися на свою землю». Уважно прослідкуйте за головним героєм і подумайте, як цей вчинок стосується нашої теми?




^ ЛЮДИНА, ЩО БУДЕ ВІЧНО ХОДИТИ ПО СВОЇЙ ЗЕМЛІ І ВІЧНО ДИВИТИСЯ В ЗЕМЛЮ.

Йшов жорстокий бій за нашу землю рідну. Боровся в цьому бою з ворогами молодий солдат. Командир наказав йому зав’язати кілька гранат і кинути під ворожий танк, що наближався до наших позицій. Зав’язав молодий солдат кілька гранат, поповз у чисте поле.

Коли наблизився ворожий танк, солдат подумав, що в нього не вистачить мужності. Страх скував його душу і тіло, і він пролежав на землі, а танк пішов на наші окопи.

Почув молодий солдат розриви снарядів і кулеметів. Ганебно біг він з поля бою. Ворожа куля ранила його в спину. Довго біг – полями і лугами, лісами і нивами. Довкола нього стояла рідна земля, поневолена ворогом.

Темною ніччю прийшов він до рідної домівки. Вийшла з будинку мати, обійняла сина, пригорнула до грудей, заплакала. Аж ось побачила вона, що поранено сина в спину.

  • Чому ти поранений у спину? – запитала мати, відсторонюючи сина від грудей.

Син мовчав. Він нахилив голову, опустив очі додолу і не міг підвести їх.

  • Ти боягуз, - сказала мати. – Проклинаю тебе. Йди і будь вічним

блукачем. Вічно ходи по землі і вічно дивися в землю.

Застогнав син, проклятий матірю, і пішов від рідної домівки.

Так і ходить він по рідній землі, нахиливши голову, і дивиться в землю.

Ходить і буде вічно ходити з нахиленою головою.

Люди відвертаються від нього, діти скрикують від страху, побачивши його згорблену спину.

Ніколи не прийме його рідна земля, тому що він зрадив її. Така доля боягуза і зрадника.


Бесіда: Чому мати прокляла свого сина?

Яке покарання чекало молодого солдата?

Який обов’язок він не виконав?(громадський обов’язок)

А який саме громадський обов’язок?

А які обов’язки в громадян України?


Справжній громадянин наділений не тільки громадськими якостями, але й громадськими почуттями. Як ви думаєте, про які громадські почуття йде мова?

А зараз відкриваємо підручник на стр. 114 і виконуємо завдання №4 ( це завдання дозволить поглибити поняття «громадські почуття»).

Ви вже можете дати визначення словам «громадянин», «громадськість», перелічити громадянські якості і почуття. Але ви тільки п’ятикласники. Як же 

надалі ми можемо виявити свої громадянські якості й почуття?(кульмінація етичного діалогу)

V. Роздається 9 аркушів паперу формату А4, складених вдвічі і скріплених так, щоб не було видно, що у середині. Учням пропонується розділитися на групи і написати зовні на цих листках, як можна у 10-12 років виявити свій громадянський обов’язок.

Після групової роботи і зачитування відповідей від представника кожної групи – знімаються скріпки і на кожному листі з’являється по одній букві слово ГРОМАДЯНИН.

Учитель: Виявляється не обов’язково бути дорослим, щоб проявити свої громадянські якості і почуття (розв’язка етичного діалогу).

VІ. Вдома учні виконують завдання 6 і 7 на стр. 115 підручника.


Батрак С.А.


_________________________

( підпис)



Міністерство освіти і науки України

^ КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


План – конспект уроку №3

З Етики в 5 класі ЗОСШ № 26

на тему: «З чого починається досконалість людини?»


виконала:

студентка IV курсу

групи МХК – 07

Савицька С.Ю.

Перевірила :

Методист-

Батрак С.А.

Вчитель-предметник-

Левченко В.І.


Кривий Ріг

2011



Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

  • Дидактична: сформувати у учнів уявлення про поняття «пристойність», «етикет».

  • Розвиваюча: розвивати відчуття людяності і справедливості, прагнення вдосконалюватись.

  • Виховна: виховувати повагу до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до інших людей.

Міжпредметні зв’язки: література

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.


План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина.

V. Заключна частина.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Основні поняття:

Хід уроку.

ІІ. Вправа «Мікрофон».Опитування:

  1. Про що ми говорили на минулому уроці?

  2. Порівняйте поняття «громадянство» і «громадянськість».

  3. Що таке «громадський обов’язок»?

  4. Як ми проявляємо громадянські почуття?

  5. Чи обов’язково бути дорослим, щоб проявити свої громадські почуття?

ІІІ. Учитель: Відкрийте підручники на стр. 117 – розгляньте малюнок і прочитайте текст. Після того, як ви ознайомитесь з ситуацією – відповісте на питання у завданні №1 по черзі, усно.



IV. Учитель: «Який зміст ви вкладаєте в дієслово «Вдосконалюватись»? Кожен з вас, хай напише у зошиті, а двоє на дошці, щоб ви хотіли у собі вдосконалити, змінити на краще» (зав’язка етичного діалогу).

Діти вибірково зачитують свої записи.

Учитель: «А тепер запишіть те погане, щоб ви хотіли в собі викорінити. Ці листочки ніхто зачитувати не буде, тому пишіть правду.»

Зібрані листочки на металевому підносі або спалюються (якщо дозволяє протипожежна безпека, наприклад біля вікна), або розриваються на дрібні шматочки. Тим самим показуючи, що все погане можна знищити.

Учитель: А як ви думаєте, навіщо нам удосконалюватись? Можливо нам і так добре? (кульмінація діалогу).

Далі учні виконують завдання №2,3 на стр. 118-119. Виконання завдання закінчується міркуванням над питанням «Чи потрібні сучасній людині правила етикету?

Учитель: Німецький філософ Шопенгауер назвав етикет «намордником, надягнутим на людину». Як ви розумієте ці слова? Чи не обмежує етикет наших свобод – хочемо, але не можемо? – висловлювання дітей, обговорення.

V. Щоб не помилитися у своїх вчинках, користуйтеся «золотим правилом моралі». Давайте його згадаємо. Виконайте завдання №6 на стр. 122. Які історії з вашого життя ви можете пригадати, де б допомагало «золоте правило моральності»?

Сучасний етикет заснований на моральних правилах, таких, як людяність і справедливість (розв’язка етичного діалогу).

VI. Вдома діти читають оповідання Сухомлинського «Горбата» і відповідають на питання.


Батрак С.А.


_________________________

( підпис)




Міністерство освіти і науки України

^ КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


План – конспект уроку №4

З Етики в 5 класі ЗОСШ № 26

на тему: «Як досягти успіху в спілкуванні?»


виконала:

студентка IV курсу

групи МХК – 07

Савицька С.Ю.

Перевірила :

Методист-

Батрак С.А.

Вчитель-предметник-

Левченко В.І.


Кривий Ріг

2011



Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

  • Дидактична: навчити дітей застосовувати у своєму лексиконі доброзичливі звертання і частіше ними користуватись, пояснити, що слово не повинно розходитися зі справою.

  • Розвиваюча: розвивати тонке відчуття моменту, коли потрібно, і у якій ситуації вживати ті чи інші слова.

  • Виховна: виховувати доброзичливе, поважне ставлення до інших .

Міжпредметні зв’язки: література.

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.


План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина.

V. Заключна частина.

VI. Повідомлення домашнього завдання.


Хід уроку.


ІІ. Вправа «Мікрофон».Опитування:

  1. Що ми вивчили на минулому уроці?

  2. Навіщо нам треба удосконалюватись, і чи треба взагалі?

  3. Чи потрібні сучасній людині правила етикету?

  4. Чи обмежує етикет наші свободи?

  5. На яких правилах заснований сучасний етикет?

ІІІ. Учитель: Давайте перевіримо, чи часто ми використовуємо звертання «Будьте ласкаві…», «Будьте люб’язні…», «Вибачте, будь-ласка…» тощо.

Запишіть будь-ласка в зошит:

  1. Скільки разів на день, кому і для чого ви сказали спасибі?

  2. 

  3. Скільки разів і для чого ви сказали «Будь ласка»?

  4. А на скільки важливі ці слова?

Ось послухайте діалог п’ятикласників:

  • Дай олівець.

  • На.

  • Не то, дай червоний.

  • На.

  • Тепер дай коричневий. Що, не бачиш, червоний мені вже не потрібний.



Як ви гадаєте, чому дитина не отримала відповіді? (діти мають дійти висновку, що подібне звертання образливе, і ставить у принизливе становище).

Давайте розіграємо цю сценку. Щоб ви в ній змінили? – діти розігрують діалог.

Так вам подобається більше?А чому?Навіщо ви використовуєте слова «спасибі» та «будь ласка»?

Прослухайте будь ласка оповідання Миколи Колцуняка «Насмішливе слово».

Як ви вважаєте, чому рана від глузливого слова ніколи не загоїться? – міркування учнів і висловлювання .Діти мають дійти висновку, що слово несе як добро людині, так і зло.

А чи достатньо знати ввічливі слова й у потрібний момент їх уживати? Для того, щоб відповісти на це питання, розглянемо малюнок на стр. 128, а потім відповімо на питання. Чому ж у даній ситуації неправильно витлумачене слово допомогло уникнути конфлікту? – висловлювання учнів.

Мудреці, що мають життєвий досвід, радять: «Проковтни зле слово!» Як ви розумієте пораду мудреців? Але дівчинка, діалог якої з бабусею я вам зараз зачитаю, не вживає злих слів:

  • Ба! Обідати! І скоріше! Хліба! Ба! Неси компот! Ложку дай!Усе! Мене немає!!!

Чи можна це назвати діалогом?

Як почуває себе бабуся в цей момент?

Але ж дівчинка не промовляла брутальних слів?

Давайте виправимо ситуацію. Розіграємо сценку.



Скажіть, будь ласка, коли спілкування приносить задоволення: тоді, коли ви вживаєте в спілкуванні ввічливі слова чи коли до вас звертаються, використовуючи в мові ввічливі слова?(кульмінація етичного діалогу).

Я пропоную вам прочитати вірш «Балакуни» і «Вовки» та відповісти на питання: Чому не поважають пустобрехів і брехунів?

V. Урок закінчується тим, що учні, працюючи в групах, складають правила ввічливого спілкування так, щоб три з них формулювалися заперечними реченнями, три стверджувальними (стр. 133).

VI. Вдома учні складають казку про те, як брехлива сорока стала найправдивішим птахом у лісі.


Батрак С.А.


_________________________

( підпис)




Міністерство освіти і науки України

^ КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


План – конспект уроку №5

З Етики в 5 класі ЗОСШ № 26

на тему: «У чому проявляється вміння користуватися мовним етикетом?»


виконала:

студентка IV курсу

групи МХК – 07

Савицька С.Ю.

Перевірила :

Методист-

Батрак С.А.

Вчитель-предметник-

Левченко В.І.


Кривий Ріг

2011



Вид заняття: діалогічне спілкування.

Мета уроку:

  • Дидактична: сформувати у учнів уявлення про поняття «мовний етикет», навчити дітей тонко відчувати відтінки свого і чужого поводження

  • Розвиваюча: розвивати вміння влучно говорити, використовувати словесні і не словесні засоби.

  • Виховна: виховувати повагу до морального досвіду поколінь, поважне ставлення до людини.

Міжпредметні зв’язки: література, музика.

Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.


План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина.

V. Заключна частина.

VI. Повідомлення домашнього завдання.


Логіка розкриття теми:

  • необхідно уміти використовувати в мові мовні формули, у яких міс

  • титься відмова;

  • у той же час увічливі слова ми іноді вимовляємо в недоречних для цьо

  • го ситуаціях, і тоді вони звучать образливо або безглуздо;

  • необхідно завжди враховувати адресата мови, ситуацію спілкування і темп, які можуть бути доречними або недоречними в розмові;

  • мова й мовлення повинні бути зрозумілі, тільки тоді співрозмовники можуть зрозуміти одне одного;

  • мовні формули, які ми вибираємо, повинні відповідати ситуації спіл

  • кування; вибираючи їх, необхідно враховувати особу співрозмовника; теми повинні бути зрозумілі і приємні співрозмовникові;

  • щастя — це коли тебе розуміють.





Хід уроку.

ІІ. Вправа «Мікрофон».Опитування.

III. На початку вивчення теми вчитель пропонує учням розглянути малю

нок, відповісти на питання на С. 134-135 підручника.

У ч и т є л ь. Чи потрібно вміти говорити «ні»? (^ Так, тому що трапля

ються ситуації, коми краще сказати «ні», ніж «так».)

Це зав'язка етичного діалогу.

Учитель. А в якій формі може звучати відмова? Запропонуйте ці форми.

Учні пропонують різні варіанти відмови.

Учитель. Ми знаємо ввічливі словесні форми, але виникають си

туації, коли...

Учитель читає.

Побачив Миколка Сашка, підійшов до нього і каже:

— Чи не будете Ви настільки люб'язні, вельмишановний пане, відпо

вісти мені, що нам задали з найбільшої з наук математики? Мені незручно про це Вас запитувати, я дуже засмучений, боюся, що я Вас образив своїм проханням, але я, ще раз прошу вибачення, забув записати домашнє за

вдання. Я не хотів Вас скривдити.

Очманілий Сашко витріщив очі і нічого не міг відповісти Миколці.

Учитель. Чому ця ситуація виглядає безглуздою?

Учні доходять висновку про те, що ввічливі слова можна вимовити в ситуації, яка для них недоречна, а тому для людей це буде звучати як об

раза або безглуздість. Тому завжди потрібно враховувати адресата мови, ситуацію, у якій відбувається спілкування, і теми, на які можна говорити з тією або іншою людиною.

Про це — стаття на С. 135 «Коли "чарівні слова" здобувають силу». Виконуючи завдання 2 на С. 135, учні вправляються у виборі ввічливих

словесних формул.

Учитель. Кожен народ уживає свої словесні формули. Докладні

ше ми про це дізнаємося, коли прочитаємо на С. 136 статтю «Як вибра

ти доречне слово».

Виконання завдання № 3 на С. 136—137 дозволить учням повправлятися в складанні діалогів з використанням етикетних прикметників.

Далі можна виконати завдання 4, 5, 6, 7 на С. 137-138, що також до

зволять учням потренуватися у виборі мовних етикетних формул.

Учитель. Наша мова — універсальний засіб передачі інформації. Для того, щоб інформація була прийнята і перероблена співрозмовником, мова й мовлення повинні бути зрозумілі. Якщо вони не зрозумілі, тоді не

можливе спілкування між 

людьми — вони перестають розуміти одне одного. А можливо, праві ті, хто вважає, що щастя — це коли тебе розуміють?

Це кульмінація етичного діалогу.

V. Згадаємо міні-фільм із сатиричного кіножурналу «Єралаш»

...У кадрі звичайний ліфт. Ліфт піднімається угору. У кабіні — літній мешканець будинку і юний громадянин.

Старший ставить молодшому запитання:

— Як справи?

Питання поставлене. Воно зрозуміле. Отже, між супутниками може виникнути спілкування, у процесі якого буде отримана інформація... Ось «інформація» уже починає надходити. Питання: «Як справи?» — викликало цілий потік «інформації».

  • У, справи моща. Щаодин фітільтаке зморозив. Підкбчується до шке

  • та. Дай, говорить, велік поганяти! Сів і почухрав. Аж тут училка. А він ну випендрюватися. Рукавицю роззявив. Та як дерябнеться. Сам з фінгалом. Училка ледве не з котушок, а велік тикнувся. Во ржачка! Кльово, так?

  • А що, там кінь був?

Це питання старшого свідчить, що обсяг отриманої ним інформації

поки що дорівнює нулю...

— Який кінь?

Це питання юного співрозмовника свідчить, що вони зараз говорять

«різними мовами»...

Але у старшого потреба розібратися, зрозуміти і переробити «потік ін

формації» наростає.

— Давай усе спочатку,— пропонує він.

- Ну давайте. І чого ви не зрозуміли?! Виходить один фітіль...

  • Без свічки?

  • Без.

  • А що ж це за фітіль?

  • Ну, хлопець один, довгий, підкотив до шкета...

  • Він на чому підкотив, на велосипеді?

  • Та ні, велосипед у шкета був.

  • У якого шкета?

  • Ну, шибздик один. Ви його знаєте, ходить тут, ось з таким шнобе-лем.

  • З ким, з ким?

  • Так не з ким, а з чим. Ніс у нього у вигляді шнобеля. Ну от, каже, дай велік поганяти.

Сів і почухав.

  • 

  • У нього що, чесалося що-небудь?

  • Та ні, попиляв він.

  • Ну й як, розпиляв?

  • Що розпиляв?

  • Ну, велік?

  • Чим?

  • Ну, цим самим, шнобелем.

  • Тані, шнобельу шкетабув. Ауфітіляфінгал, йому бзік у голову вда

  • рив, він і став кочевряжитися. Рукавицю роззявив, от і дерябнувся.

  • А чому рукавиця, він що, узимку дерябнувся?

  • Так не було там ніякої зими, там училка була.

  • Учителька, ти хочеш сказати?



  • Ну так, з фінгалом, тобто з веліком, ні, з котушками. Але ж велік тикнувся.

  • Як тикнувся?

  • А так — накрився. На дрібні шматочки. Тепер зрозуміло?

  • Зрозуміло! — сказав старший.

  • Чому співрозмовники одне одного не зрозуміли?

Міркуючи над цим питанням, учні доходять висновку про те, що ро

зуміння неможливе без урахування ситуації спілкування, особи співроз

мовника, теми спілкування. Атому мовні формули, які ми вибираємо, по

винні цьому відповідати.

VI. Вдома учні читають оповідання М. Фролової «Восьме березня» (С. 139).


Батрак С.А.


_________________________

( підпис)


Скачать файл (56.4 kb.)

Поиск по сайту:  

© gendocs.ru
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации